Žena v umění aneb Vendy 2018

Ve Frýdku-Místku dne 19.2.2018 Móda inspirovaná Petřkovickou Venuší, pravěkou sochou. Vývoj ženy ve společnosti a umění či otázka jak by vypadala dnešní, moderní Venuše, to vše je téma nové módní kolekce. "Náš ateliér hledal nové téma pro další kolekci. Od počátku navrhujeme módu i šperky pro ženy a až nyní jsme zvolili jako hlavní téma ŽENU. Až se stydím, že to chtělo tolik času," potvrzuje Inéz Bohdanová Bortoliová, autorka nové kolekce.

Pokud žena mohla být předlohou a možná i múzou pro pravěkého člověka, aby vytvořil tak nádhernou sochu jako je Petřkovická Venuše, která byla objevena na kopci Landek, otevírá se otázka, jak by socha typické ženy vypadala dnes. Jakou cestu či proměnu za tu dobu žena ušla. Navíc socha Petřkovické Venuše byla objevena bez hlavy. Nikdo neví, jak její tvář vypadala či zda nějakou hlavu vůbec měla. "Tím se pro náš ateliér otevírá nový příběh. Proto jsme torzo Venuše dotvořili černobílou fotografií ženské tváře, která má v sobě vždy směs moderního i dobového prvku. Například květinový věnec na Venuši, který může představovat krojovanou ženu, ale také festivalovou dívku. Nebo ženu se sluchátky na hlavě, kterou si každý představí jako dívku poslouchající hudbu. Tělo má poseté květinami, jako socha v zahradě nebo socha objevena v trávě. Ale právě florální motivy jsou jedny z nejčastěji používaných vzorů potisků látek na ženském oděvu od pradávna," upřesňuje Bohdanová a pokračuje: "Venuše tak dostala i svou moderní přezdívku, Vendy."

Kolekce má dva pilíře, které jsou si výrazným opakem znázorňující dvě polohy vnímání osobnosti ženy, což je záměr autorky. Na jedné straně éteričnost v podobě romantických modelů, zdobených volány, krajkami, potisky s florálními motivy, s výšivkou či šperky s korálky. Na straně druhé modely minimalistické, pracující s kvalitní, textilní kůží, uvolněným strečem, chladnými kovovými přezkami, zipy a trendovým šperkem, choker. Není náhodou, že tyto dva pilíře kolekce se pomocí stylingu modelů často v outfitu propojují. Jedna se již o jedenáctou kolekci v pořadí, kterou pro veřejnost Bohdanová navrhla.

Autorka kolekce pracuje poprvé s dalšími umělci na dotvoření svého díla. Básník, Břetislav Uhlář, zapůjčil texty dvou svých erotických básní k potiskům šatů a doplňků. Jeho básně jsou navíc dotvořeny kresbami tuší ženských aktů malíře Ladislava Funioka. Havířovská kapela Světlo propůjčila text své písně Princezna opět k potiskům modelů ateliéru Bohdanové.

Novou kolekci je možné již nyní vidět v ateliéru Bohdanové nebo na módní přehlídce a prezentaci umění dne 22.3.2018 od 17 hodin ve frýdeckém zámku, kde se představí zmínění umělci, ale také Tomáš Dybal, umělecký řezbář, který pro tuto akci vytvořil dřevěnou sochu těhotné Venuše. Vojtěch Daněk vytvořil grafiků různých podob Venuší, které se staly předlohou pro umělecké fotografie Anety Novotné a Lukáše Staše a nafotili různé podoby Vendy 2018. Grafika se opět objevuje na potiscích látek nové kolekce a spolu s fotografiemi bude prezentovaná na uvedené akci. V rámci módní přehlídky se chystá také živý koncert kapely Světlo, prezentace českého i zahraničního designu a ochutnávka dezertů ve stylu art of goodies .  

Vendy, žena v umění nová kolekce Martinez jaro/léto 2018

Nová kolekce Martinez bude představena 22.3.2018 ve frýdeckém zámku od 17 hodin. Na akci se představí další práce umělců, například básník Břetislav Uhlář, řezbář Tomáš Dybal, malíř Ladislav Funiok, havířovská kapela Světlo a Elizebet, art of goodies. Rezervace vstupenek v ceně 230 Kč na mobilu: 773487779.

Český design na Femme Artale Frýdek-Místek

24.5.2017

Toužíte po českém designu a nevíte, kde si jej osobně prohlédnout mimo galerie. Navštivte první ročník festivalu českého designu ve Frýdku-Místku již 2.-3.6.2017. Vstup zdarma, nákupy možné. V programu Vás mimo jiné čeká i naše módní přehlídka v sobotu v 18 hodin.Ochutnávka dezertů, dortů a především módy Martinez. 

28.4.2017

Přijďte si vybrat šaty na léto nebo doplnit svůj šatník z aktuálních modelů naší kolekce. Akce proběhne dne 11.5.2017 od 17 hodin v cafe evropa Místek. Rezervace konzumačního vstupného také v naší prodejně na 773 487 779.

Móda inspirovaná architekturou města Frýdku-Místku. Bazilika Navštívení Panny Marie, zámek či náměstí s historickými domy, to vše se objevuje na oděvu i šperku nové módní kolekce. "Náš ateliér stojí v blízkosti Frýdeckého zámku i náměstí a kolem všech památek procházím denně. Tato místa mi nikdy nezevšedněla. Nebylo těžké hledat inspiraci,"...